Mapa a popis upravovaných LBT

 

 

Průběh LBT ve Vrbně pod Pradědem

 Lyžařské běžecké tratě jsou upravovány a provozovány oddílem běžeckého lyžování, který je součástí Sportovního klubu při Gymnáziu ve Vrbně pod Pradědem, o.s. Tratě jsou již upravovány mnoho let, nejdříve pouze část nad Vrbnem  a postupně je snaha tyto tratě prodlužovat a hlavně zkvalitňovat. Dříve se tato úprava prováděla za finanční podpory Jesenické župy, potom města a od roku 2003 za výrazné podpory Moravskoslezského kraje v rámci dotací, které jsou vyhlašovány KÚ.

Úprava lyžařských tratí je prováděna pomocí sněžné skútru BURAN SB-640M se SPZ 1T9031, který se nám podařilo koupit v říjnu 2004 za finanční pomoci Městského úřadu Vrbna pod Pradědem a jednotlivých oddílů, které jsou součástí sportovního klubu. Dále se úprava LBT provádí úzkou sněžnou rolbou (šíře 3,1m), kterou si půjčujeme od vlastníka rolby, kterým je občanské sdružení Lyžařské běžecké tratě Suchá Rudná, IČO: 27001792, Ing. Jan Peřinka. My jsme byly tomuto občanskému sdružení partnery při podání projektu na MAS Hrubý Jeseník pro pořízení rolby na úpravu lyžařských běžeckých tras v této oblasti.

Lyžařské tratě můžeme rozdělit na dvě části, na tratě, které jsou v nejbližším okolí Vrbna p/P a vzdálenější od Vrbna p/P. Všechny trasy se upravují podle sněhových podmínek tak, aby byly vždy připraveny pro přijíždějící turisty hlavně o víkendech. Upravujeme celkem okolo 50km LBT a proto každý správně pochopí, že nemohou být upraveny všechny ve stejné kvalitě, když napadne najednou velká nadílka sněhu. Nejdříve se upravují LBT v okolí Vrbna, protože ty navštěvují hojně turisté i ve všední dny. Pak následují tratě vzdálenější. Nejdříve se tratě projíždí rolbou a pak úzké úseky sněžným skútrem.

 

  1.  FIT kolečko v nejbližším okolí Vrbna p/P

Způsob úpravy:

Sněžnou rolbou - 1 – 2 stopy pro klasické lyžování (po stranách trasy) a možnost bruslení (skate).

Terénní profil:

Mírně zvlněný, převýšení asi 150m.

Nástup na tuto upravovanou trať je nad hřbitovem a zde také končí. Průběh LBT lyžaři vidí na nové informační tabuli. Toto FIT kolečko je upravováno rolbou, takže umožňuje bruslení i klasickou techniku. Od hřbitova jde směrem do kopce k lyžařskému vleku, kde se s vlekem kříží a pokračuje směrem k další informační tabuli, kde jsou zakresleny všechny upravované tratě. Z tohoto místa pokračujete do lesa směrem ke včelínu a na louku, které se zde říká Stadiónek. Ze Stadiónku trasa vede hustou síť lesních cest a průseků zpět na původní širokou cestu (na plyn) až na rozcestí. Zde se otočíte a jedete zpět k informační tabuli. Ke hřbitovu se vracíte lesem opět po široké upravované cestě, která končí sjezdem na louky. Na loukách je opět hustá siť upravených lyžařských tratí. Tato část LBT je v přiložené mapě značena oranžovým zvýrazňovačem a je dlouhá asi 15km.

2.      LBT směrem k Anenským myslivnám a na Anenský vrch

Způsob úpravy:

Většina tratě je upravena sněžnou rolbou – 1 – 2 stopy pro klasické lyžování (po stranách trasy) a možnost bruslení (skate). Sněžným skútrem jsou upravovány úzké lesní cesty. I zde jsou stopovačem vtlačovány 1 nebo 2 lyžařské stopy.

Terénní profil:

Pozvolna se zvedající s převýšením okolo 300m.

Nástup na tuto upravovanou trať je buď u hřbitova a nebo u lesa nad lyžařským vlekem. Pak se její délka liší asi o 4 km. V přiložené mapě je tato trať značena zeleným zvýrazňovačem a je dlouhá asi 8km. Vede po plynu stále po mírním stoupání. Okolo této hlavní trasy je mnoho krásných odboček do lesa po lesních cestách a tím se stává tato trasa malebnější a pro lyžaře zajímavější. Vede po červené turistické značce KČT a je upravována i pro klasické lyžování. Na Anenském vrchu je starý kostel, krásný výhled do okolí a o víkendu možnost osvěžení v bufetu. Výhodou všech našich LBT je, že se mohou různě kombinovat.

3.      LBT směrem na Malou Hvězdu a Hvězdu

Způsob úpravy:

Většina tratě je upravena sněžnou rolbou – 1 – 2 stopy pro klasické lyžování (po stranách trasy) a možnost bruslení (skate). Sněžným skútrem jsou upravovány úzké lesní cesty. I zde jsou stopovačem vtlačovány 1 nebo 2 lyžařské stopy.

Terénní profil:

Pozvolna se zvedající a mírně zvlněný s převýšením okolo 300m ( z Malé Hvězdy na Hvězdu je profil mírnější – převýšení okolo 50m ).

Nástup na tuto upravovanou trať je buď u hřbitova a nebo až u informačních tabulí. Pak se její délka liší asi o 4 km. V přiložené mapě je tato trať značena žlutým zvýrazňovačem a je dlouhá asi 20 km. Jedná se hlavně o trasu upravovanou rolbou na klasické lyžování. Je zde vytlačována stopa. Vede po červené a pak po žluté a modré turistické značce. Turista si může vybrat cestu, která mu bude více vyhovovat. Modrá turistická značka vede po cestě, kde jsou krásné výhledy do okolí, ale někdy je v zimně využívána Lesy ČR k vyvážení dřeva po těžbě. Věříme, že v nastávající zimní sezóně naši lokalitu těžba již neohrozí, jak tomu bylo v minulých letech. Na Malé Hvězdě je možné se napojit na upravované LBT směrem na Suchou Rudnou a na Hvězdě se napojuje LBT na trasy směrem na Malou Morávku. Zde tak mohou turisté využít kyvadlové autobusové dopravy směrem na Ovčárnu a dál pokračovat na Praděd, Švýcárnu, Barborku, Kurzovní chatu nebo až na Červenohorské sedlo.